Waldemar Mieczkowski

Pochodzi z Białegostoku. Tam zaczynał swoją przygodę ze śpiewaniem i żeglowaniem. Wstąpił do 9 Białostockiej Drużyny Wodnej "Błękitna Dziewiątka" i w ten sposób związał się także z harcerstwem, co doprowadziło go do funkcji komendanta CWM i wieloletniego kapitana flagowego żaglowca ZHP - s/y "Zawisza Czarny".

Jako szantyman Waldek zaczynał 1979 roku, kiedy w swoim rodzinnym mieście założył zespół bez nazwy, z którym zdobył Grand Prix białostockiego festiwalu Kopyść. W następnych latach wraz zespołem Wielka Prowizora wykonywał przede wszystkim repertuar z kręgu piosenki studenckiej i turystycznej. Szlify jako szantyman zdobywał w legendarnym już zespole Packet, a następnie równie sławnym Smugglers, którego był współzałożycielem.

Równolegle Waldek czynnie uprawiał żeglarstwo morskie. Jego poważna przygoda z morzem rozpoczęła się w 1984 roku od udziału w Operacji Żagiel na pokładzie "Zawiszy Czarnego". Wówczas uczestniczył w słynnej akcji ratowniczej w pobliżu bermudów, podczas której podjęto rozbitków z tonącego żaglowca "Marquez" uderzonego białym szkwałem.

W początkach lat 90. Waldek pływał jako zawodowy marynarz na żaglowcu PAN "Oceania", który odbywał rejsy do stacji badawczej na Spitzbergenie. Od 1994 roku został kapitanem "Zawiszy Czarnego", flagowego żaglowca ZHP i w tym samym roku poprowadził transatlantycki rejs "Zawiszą" do Ameryki Północnej, podczas którego Zawisza przeszedł także Wielkie Jeziora Amerykańskie. Natomiast w roku 1999, podczas wyprawy harcerskim żaglowcem do Ameryki Południowej (w jednym z etapów uczestniczył zespół Klang), dwukrotnie opłynął Przylądek Horn. Co ciekawe w rejsach wokół Hornu "Zawiszą" brali udział również inni polscy szantymeni: Jan Wydra z EKT-Gdynia, Wojtek "Garbaty" Plewnia z grupy Tonam & Synowie oraz Mirek "Kowal" Kowalewski z zespołu Zejman i Garkumpel.

Bezpośrednio z żeglarstwem łączy się kolejny zespół, w którym śpiewał i grał Waldek Mieczkowski - Broken Fingers Band. Późną jesienią 1993 roku, podczas bałtyckiego rejsu "Zawiszą", Waldek połamał sobie palce w obu rękach, a kilka tygodni później miał wziąć udział w festiwalu Szanty we Wrocławiu - jednak o grze na gitarze nie mogło być mowy. Z pomocą przyszli przyjaciele z zespołu Słodki Całus od Buby (Mariusz Kamper, Aleksander Repczyński, Jarosław Medyński, Adam Skrzyński), którzy akompaniowali Waldkowi podczas występu. Rysiek Muzaj ochrzcił ten skład jako Broken Fingers Band i tak już zostało.

W 2001 roku do Waldka dołączyli Jacek Jakubowski (akordeon, śpiew), Krzysztof "Jurkiel" Jurkiewicz (gitara, śpiew, organki, mandolina) i nieżyjący już Józek Kaniecki (skrzypce, śpiew, mandolina) i w ten sposób powstała Gdańska Formacja Szantowa.

W roku 2008 Waldek Mieczkowski zaprezentował swoją pierwszą solową płytę, zatytułowaną "Ulubione", gdzie znalazły się jego ulubione ballady, nie tylko te żeglarskie.

Oto co napisał o sobie:
„Żegluję i śpiewam od zawsze, jedno i drugie wciąga jak żywioł, chciałem coraz więcej pływać, coraz lepiej śpiewać. Obie pasje, w przeciągu tych wszystkich lat zamieniłem w codzienność. W repertuarze mam piosenki Janusza Sikorskiego, Krzysztofa Jurkiewicza, Leonarda Cohena oraz wielu innych odnajdując w nich to co czuję i co chciałbym opowiedzieć."